Cmentarze

1. W parafii są dwa cmentarze: stary, prawdopodobnie sięgający I połowy XIX w.

Nadal jest czynny i parafianie z pokolenia na pokolenie chowają tutaj swoich bliskich. W archiwum parafialnym jest księga zmarłych, którzy spoczywają na tym cmentarzu, ale nie ma adnotacji, w którym miejscu zostali pochowani. Cmentarz ma nowe ogrodzenie z trzech stron wykonane w roku 2002.

Na cmentarzu wybudowana jest murowana kaplica, pokryta dachówką, z wysmukłą wieżyczką sygnaturki, w której znajduje się dzwon ważący około 30 kg. Jest to odlew spiżowy, ozdobny na koronie, z ornamentem, na boku jest napis: 1928. Od roku 1993 kaplica posiada instalację elektryczną. Wewnątrz : na betonowym podwyższeniu znajduje się ołtarz betonowy złączony ze ścianą; na nim rzeźba: drewniany krzyż z rzeźbionym korpusem Chrystusa i trzema postaciami pod krzyżem- Matka Boska Bolesna, św. Jan i niewiasta odziana całunem, obok malowane, drewniane, zamknięte naczynie na balsam. Na środku kaplicy jest mały mosiężny żyrandol, na ścianach 5 kinkietów. W podziemiach kaplicy są wnęki na groby dla kapłanów. W roku 2007 do kaplicy zostały zrobione nowe kamienne schody i posadzka przed wejściem. Każdego roku w Uroczystość Wszystkich Świętych odprawiana jest tutaj Msza św. za zmarłych spoczywających na tutejszych cmentarzach. W kaplicy cmentarnej konieczny jest remont i malowanie wewnątrz. Od 2001 roku na cmentarzu jest pomieszczenie z chłodnią do przechowywania zwłok.

2. Obok jest nowy cmentarz. Został założony w roku 1985. Podzielony jest na kilka sektorów. Przeważająca część to groby ziemne. Jest też sektor na grobowce rodzinne oraz na groby dla dzieci. Obecnie sporządzany jest spis zmarłych pochowanych w poszczególnych sektorach. Cmentarz został ogrodzony metalowymi przęsłami w roku 1986-87. Główne alejki są utwardzone.

Diecezji Tarnowskiej przypomina:

3 a. Na cmentarzu jako miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca,

b. Wszelkie prace przy urządzaniu nagrobków i grobowców można rozpocząć jedynie po otrzymaniu pisemnego zezwolenia z Kancelarii Parafialnej i przedstawieniu go grabarzowi,

c. Zgłaszając zamiar urządzenia nagrobka lub grobowca należy dostarczyć jego projekt do zatwierdzenia Parafialnej Radzie Gospodarczej,

d. Poleca się zachować następujące wymiary mogił jednoosobowych ziemnych i nagrobków: dł.: 200cm, szer.: 100cm, wys.: 30-50 cm,

e. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem 20 lat.

4. Cmentarz to miejsce święte. Wiara nakazuje nam:

a. Zachować uszanowanie, powagę i ciszę na terenie cmentarza,

b. Utrzymywać groby w należytym porządku,

c. Nie niszczyć grobów i nie zabierać z nich kwiatów, flakonów i świec,

d. Nie zaśmiecać cmentarza: chwasty, szkło, doniczki odkładać do przeznaczonego na ten cel śmietnika,

e. Zabrania się wpuszczania na cmentarz zwierząt, chodzenia po grobach, hałasowania, zrywania kwiatów, zaśmiecania, palenia tytoniu, jeżdżenia rowerami czy innymi pojazdami itp.

Wygląd cmentarza świadczy o nas: o naszej wierze i kulturze!